Loveseats
-
Mixed Motion PC8350418 Power Reclining Loveseat with Console & Adjutasble Headrest
(Loveseats - Power Recline)Relaxed and inviting, this power reclining loveseat with console is designed for serious lounging. Its deep, plush seats, along with adjustable headrests and zero-gravity reclining, help you settle in just the way you like. A center console adds cup holders and hidden storage to keep your essentials within reach. And the nicely neutral brownstone upholstery combo goes with anything and everything. With its roomy scale and tech-forward comfort, this loveseat is made for movie nights and laid-back weekends at home.
$1,269.95
$2,179.95
Save $910.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Mixed Motion |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Brownstone |
| Material | Fabric |
| Reclining Type | Power |
| Console | Yes |
| Additional Information |
• One-touch power reclining with adjustable positions and Easy View adjustable headrest • Zero-draw USB-A and USB-C charging only consumes power when in use • Fully reclines for optimum comfort thanks to a zero-gravity mechanism • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather and polyester upholstery • Armrests with hidden storage • Center console with 2 cup holders and hidden storage • Power cord included; UL Listed • Arm height: 28" • Reclined footrest height: 24" • Fully reclined length: 68" • Distance between recliner and wall: 2" • Console opening: 9" W x 12" D x 3.5" H • Minimum width of doorway for delivery: 32" • Distance between arm and console: 60" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Other |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 77 inch(es) / 195.58 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 255.01 lb(s) / 115.67 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 76 inch(es) / 193.04 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 265 lb(s) / 120.2 kg |
| Volume | 65 cu. ft. / 1.84 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 024052974287 |
-
$2,529.95
Save $1,060.00
$1,469.95
Top Tier 92705S4 3 pc Reclining Sectional Sofa with Chaise
(Sofas - Reclining)Experience unparalleled comfort with this reclining sectional sofa with chaise. It’s a stylish and invitingly + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this chaise invites you to say hello to + More
-
$1,529.95
Save $640.00
$889.95
Bleckley PCU1200113 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Are you ready to experience next-level relaxation? This power recliner combines supple leather and faux + More
-
Casual and contemporary, this ottoman suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly matched + More
-
Find the perfect balance of high style and plush comfort with this accent chair. Its ultra-linear metal frame + More
-
$1,419.95
Save $590.00
$829.95
Trinell EW0446W9 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
$1,389.95
Save $580.00
$809.95
Mixed Motion PC8350413 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Relaxed and inviting, this power recliner is designed for serious lounging. Its deep, plush seats, along with + More
-
$2,249.95
Save $940.00
$1,309.95
Mixed Motion PC8350415 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Relaxed and inviting, this power reclining sofa is designed for serious lounging. Its deep, plush seats, + More
